-

bozenan : Dobrym słowem i pistoletem załatwisz dużo więcej niż samym dobrym słowem

Cztery nogi dobrze, dwie nogi źle

Kiedyś na blogu jeszcze w salonie 24, opisałam swoje wrażenia z bytności w kinie na filmie pt. "Robaczki z zaginionej doliny". Jest to mój ukochany film, polecam każdemu, dziecku, młodzieży , dorosłym, seniorom, absolutnie wszystkim. Zakochałam się w robaczkach już dawno temu, trafiając gdzieś na serie krótkich filmików serii MINUSCULE. Są to zabawne animowane epizody chrząszczyków, owadów. "Robaczki z zaginionej doliny" to pełnometrażowa produkcja kinowa na najwyższym poziomie. Gdy tylko trafiły do naszych kin, niezwłocznie wybrałam się na seans z całą rodziną i dawno nie przeżyłam takiego horroru w kinie jak wówczas. Nie film mną wstrząsnął, ale zachowanie publiki, przyzwyczajonej do głupich produkcji dla dzieci, na których nie ustaje kretyński rechot. I podczas seansu "robaczków..." ten rechot również się rozlegał, czy były momenty ku temu, czy absolutnie nie. I nie był to bynajmniej rechot dzieci, a ich dorosłych opiekunów. Bohaterem tych robaczków jest biedronka, która traci skrzydełko i nie może fruwać, dopóki skrzydełko nie odrośnie, obserwuje więc ona świat z perspektywy kamyka, narażona na mnóstwo niebezpieczeństw. Od czasu do czasu podejmuje próby lotu na karłowatym skrzydełku, co kończy się fiaskiem. I to właśnie wywyływało salwy rechotu na filmie, choć absolutnie nie było to śmieszne. Ale przecież to takie zabawne, gdy jakieś stworzenie nieudolnie się porusza, a jego wysiłki idą na marne. I nie wkurzało mnie to, że ktoś się rechocze z bólu i nieszczęścia biednej biedronki - tak mi zarzucił jakiś komentator, że jestem aż tak pretensjonalna - w końcu ta biedra była tylko namalowana. Smutna konstatacja brała się z tego, że część widowni po prostu świetnie się bawiła widząc jakieś nieszczęście - i naprawdę, nie ma tu w ogóle znaczenia, że nieszczęście było tylko rysunkowym filmem. Mam nadzieję, że zostałam dobrze zrozumiana.

Jakoś jest tak, że to pamiętam, pamiętam tych ludzi w kinie i to moje zażenowanie, że można być tak głupim i prymitywnym. Bo głupota i prymitywizm objawiają się w pełnej krasie właśnie na przykład w ciemnej sali kinowej. W ciemności czasem widać lepiej. 

Przypomniały mi się tamte chwile dziś, gdy przeczytałam wstrząsającą informację o tym,że na jakieś dolnośląskiej wsi świnie zeżarły swojego właściciela, rolnika żyjacego samotnie i hodującego sobie te świnie spokojnie. Artykuł opisuje, że resztki po rolniku znalazł jego sąsiad, pod studnią, pod którą ostatnio, czyli 31 grudnia widziano nieszczęsnego człowieka. Spekuluje się, że zasłabł lub miał zawał, a świnie, które po obejściu chodziły sobie swobodnie po prostu go zeżarły. 

Na ponad 80 komentarzy pod artykułem, które przejrzałam, znalazłam JEDEN - płaczącego emotikona. Pozostałe  były dowodem na to, że te świnie po tym, jak zeżarły swojego gospodarza, zasiadły do komputerów i zaczęły wzajemnie komentować swoje przeżycia związane z tą historią. Pisały o tym, że są biedne, bo gospodarz je głodził, że jak głodne, to miały prawo, że to pijak był i lump, że warto się przebadać, bo może był on jakiś chory i teraz te choroby mogły na nie przejść....plus pełno roześmianych do rozpuku emotikonów. No i jeszcze kilka wkurzonych, że trzeba będzie urządzić pewnie jakiś protest w obronie świń, które mają po wszystkim zostać uśpione przez bezdusznych wstrętnych ludzi, a przecież ten pijak sam sobie był winien, bo był sam i pewnie nikt go nie lubił. Tak to sobie gawędzą te urocze świnki.

I żeby mnie dobrze zrozumieć - nie wiem, co się stało w tej wsi, z tym rolnikiem, może faktycznie było tak, że facet zmarł nagle, a głodne zwierzęta (resztki człowieka znaleziono po ok 8 dniach) dokończyły dzieła. Cóż, natura, zwierzęta, tragiczny wypadek. I ja nie mam zamiaru ani na te zwierzęta pomstować, mogę jedynie zadumać się nad tragiczny końcem nieznanego mi człowieka. 

Natomiast świnie sprzed monitorów i świnie, nomen omen siedzące w kinie, to już zupełnie inna sprawa. One mogą nas kiedyś zeżreć żywcem.

 tagi: świnie 

bozenan
14 stycznia 2020 22:01
50     1455    12 zaloguj sie by polubić
komentarze:
stanislaw-orda @bozenan
14 stycznia 2020 23:32

"One mogą nas kiedyś zeżreć żywcem"

Najpierw nas, a potem siebie nawzajem.

zaloguj się by móc komentować

Rozalia @bozenan
15 stycznia 2020 01:23

Nie wierzę, że ta historia się wydarzyła.  Napisano ją łącznie z przygotowanymi komentarzami żeby wesprzeć kampanię przeciwko ludziom. Olga Tokarczuk postuluje aby do konstytucji wpisać zwierzęta. Albo plakat na którym przedstawiony jest chudy pies, a obok mężczna i podpis: i UWAGA ZŁY CZLOWIEK, lub inny plakat:  pies i cień jaki rzuca w kształcie człowieka. Podpis PIES TEŻ CZŁOWIEK. Histeria na temat pożarów Australii.

Polska kojarzy się z hodowlą świń, więc rzekomego rolnika świnie zeżarły. Medialnie. Jak wybijano całe stada, do ostatniej świnki, pod pretekstem ASF, jakoś ekologistów to nie obchodziło, a teraz wybijany jest drób z powodu rzekomej ptasiej grypy. Rynek trzeba przejąć.

zaloguj się by móc komentować

SilentiumUniversi @Rozalia 15 stycznia 2020 01:23
15 stycznia 2020 04:32

Mało kto o tym wie, ale świnia to straszny drapieżnik. Znam analogiczny przykład sprzed lat, na pewno prawdziwy.

A co do psów: w metropolii śląskiej chyba wszystkie napisy na tych plakatach to ZŁY PAN. Tolerancyjni autorzy jak widać nie muszą przestrzegać parytetów. Ale jednak zapytam retorycznie: gdzie pozostałych 50 płci?

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @SilentiumUniversi 15 stycznia 2020 04:32
15 stycznia 2020 06:38

Wszystkich ekologistów trzeba eskportować do dżungli. Gołych, bez okularów, leków, zapasów. Oczywiście bez narzędzi również. Wtedy szybko zrozumieją jak przyjazna jest dzika przyroda, a jakim złem jest cywilizacja. W wersji niskobudżetowej może być zamknięcie w zagrodzie ze świniami. 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @bozenan
15 stycznia 2020 07:42

jak żyją tak komentują - żyją jak 'świnie' to komentują jak 'świnie'

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @bozenan
15 stycznia 2020 08:50

Ja bym powiedział, że najgorsze ludzkie zachowania dzieją się wtedy, gdy tworzy się jakaś masa, tłum. Gdzieś kiedyś widziałem wypowiedź jakiejś babki od kryminologii, że większość najgorszych przestępstw popełnianych jest zawsze w grupie. Ja wiele razy w swoim życiu widziałem - i widuję nadal, choćby w pracy - jak w gruncie rzeczy przyzwoici i jako tako rozumni ludzie potrafią się zachowywać, kiedy są w grupce.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @bozenan
15 stycznia 2020 08:50

Ja bym powiedział, że najgorsze ludzkie zachowania dzieją się wtedy, gdy tworzy się jakaś masa, tłum. Gdzieś kiedyś widziałem wypowiedź jakiejś babki od kryminologii, że większość najgorszych przestępstw popełnianych jest zawsze w grupie. Ja wiele razy w swoim życiu widziałem - i widuję nadal, choćby w pracy - jak w gruncie rzeczy przyzwoici i jako tako rozumni ludzie potrafią się zachowywać, kiedy są w grupce.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @bozenan
15 stycznia 2020 09:28

Artykuły do wyszukiwania (świnie zjadły rolnika):

MSN: Osiek na Dolnym Śląsku: Świnie zjadły rolnika. Zostało z niego tylko kilka kości,
PolsatNews: Świnie zjadły swojego właściciela. Zostało kilka kości,
Gazeta Wrocławska: Masakra! Świnie zjadły rolnika! Zostawiły same kości.

Świnie to ważny element popkultury, memów i straszenia. Tytuły artykułów w moim odczuciu mają jedynie nakręcić niepotrzebne emocje. O zmarłym pisze się wszystko bo nie ma się jak bronić i można go dowolnie obsmarować i oskarżyć o wszystko.

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @Grzeralts 15 stycznia 2020 06:38
15 stycznia 2020 09:41

> W wersji niskobudżetowej może być zamknięcie w zagrodzie ze świniami. 

:)

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @bozenan
15 stycznia 2020 09:43

Mam przystanki oplakatowane żółtymi kartonami ....pies z podkulonymi ogonem i napis. ,, zły pan,,

.

 

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @Marcin-K 15 stycznia 2020 08:50
15 stycznia 2020 09:43

Dlatego ważne jest aby ci dobrzy (trzymający poziom) byli dominujący. Tak jak w klasie - taki jest ogólny "klimat" i ciążenie jaka jest grupa dominująca.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @bozenan
15 stycznia 2020 10:04

Oczywiście na tym przykładzie  widać, że przebudowa społeczeństwa idzie w kierunku jego atomizacji oraz likwidacji więzi społecznych. Przykładem jest ten biedy rolnik oraz chociażby Leski. Tym niemniej wyszłam teraz z fejsa, gdzie zajrzałam do grupy sympatyków Konfederacji, gdzie toczy się dyskusja o tym, jak Konfederacja powinna podejść do problemu biednych starych ludzi, którzy muszą przeżyć za 5 zł dziennie. No i większość dyskutantów uważa, że sami są sobie winni, bo na Korwina nie głosowali i nie ma wolnego rynku i nie można pierożków sprzedawać a najlepiej, gdyby tych starych głosujących na PiS pożarły w końcu świnie i nareszcie oni piękni i młodzi będą mogli odetchnąć pełną piersią i wygra Konfederacja, która w końcu zlikwiduje cały socjal, który nie pozwala im się wzbogacić i odłożyć na swoją emeryturę.

Jednym słowem niech zyje darwinizm społeczny i maltuzjanizm a znieczulica społeczna stanie się fundamentem funkcjonowania społeczeństwa.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Brzoza 15 stycznia 2020 09:43
15 stycznia 2020 10:18

No jest z tym - jak to mówił aparatczyk ze 'Zmienników" - mały a właściwie wielki problem. Nauczono ludzi przez ostatnie dekady odruchu buntu wobec wszystkiego, co nie jest prymitywnym egoizmem. W związku z tym ciężko o to, by ktokolwiek słuchał tych trzymających poziom, poza tym grupa najczęściej nie rozumie, że w ogóle powinna kogoś słuchać a już nie ma co wspominać, by wiedziała co to jest "poziom". Chaos więc się potęguje. Nie pomagają w tym ludzie tacy jak GB i to co napisał dziś Coryllus. Ludzie którzy wydawali się być "trzymającymi poziom" i latarniami dla grupy odwiedzają towarzyszkę panienkę. Nie ma się więc co dziwić że duża część ludzi, która takiej latarni szuka woli się zamknąć w mieszkaniu i pić.

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @Marcin-K 15 stycznia 2020 10:18
15 stycznia 2020 10:37

Nie zrozumiał Pan. Grupa dominująca nie musi nikogo prosić o słuchanie się jej, bo ma siłę i ludzie z strachu, interesu automatycznie jej słuchają, dostosowują się i odnoszą do niej. Na przykładzie klas w polskiej podstawówce końcówki prl, to zaobserwowałem wtedy schemat w wielu klasach. Wtedy, tak jak dziś było 8 lat i to jest za mało czasu, aby oczekiwać wzrostu dojrzałości grupy dominującej. Schemat był taki: mniej więcej nienowatorzące się siły tych z tyłu(kierunek patologia, ci co mają małe opory w wyrażaniu radości z krzywdy człowieka) i tych z przodu(zadufanie lepsi). Która grupa stanie się dominująca, taki klimat zapanuje w klasie, do nich będą odnosić się wszyscy i z oporem będą proponowali inne rozwiązania. Moja klasa był wyjątkowa i najlepsza - u nas dominował środek, nie wstydziliśmy się siebie, dużo graliśmy i mieliśmy relacje prawie do końca tzw studiów.

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @Brzoza 15 stycznia 2020 10:37
15 stycznia 2020 10:39

" nienowatorzące " - równoważące się

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Brzoza 15 stycznia 2020 10:37
15 stycznia 2020 10:43

Zrozumiałem. Mechanizmy w małych grupach są inne niż w dużych - a ja miałem na myśli to coś co nazywamy społeczeństwem. W tej chwili moim zdaniem jest tak, że bardzo niewiele osób chce się orientować na to, co może nieść ze sobą prawdziwy rozwój cywilizacyjny czy jak to tam nazwać. W wymiarze ogólnym istnieje na szczęście KK i jest to w tej chwili jedyna masowa instytucja mogąca ludzi odciągnąć od tego całego badziewia jakie oferuje współczesny świat. 

zaloguj się by móc komentować

bozenan @Grzeralts 15 stycznia 2020 06:38
15 stycznia 2020 10:55

to jest bardzo dobry pomysł, zwłaszcza wersja niskobudżetowa, najbardziej ekologiczna, bo dżungla jednak daleko, a trzeba by ich tam jakimś samolotem dostarczyć, więc szkoda paliwa

zaloguj się by móc komentować

bozenan @qwerty 15 stycznia 2020 07:42
15 stycznia 2020 10:55

też można tak to ująć, ale to straszne

zaloguj się by móc komentować

bozenan @ArGut 15 stycznia 2020 09:28
15 stycznia 2020 10:57

chodzi o to, że nie ma już hamulców, a prócz tego odwróciły się wartości, to ta świnia jest biedna, bo człowiek mógł byc chory i świnia mogła się zarazić, świni daje się tylko co smaczniejsze kąski, natomiast człowiek niech zdycha 

zaloguj się by móc komentować

bozenan @Brzoza 15 stycznia 2020 09:43
15 stycznia 2020 10:59

te proporcje właśnie zostały odwrócone. Świrów, prymitywów nigdy nie brakowało, ale mieli swoje poczesne miejsce wśród świrów i prymitywów, i nikt nie aspirował, a wszyscy wiedzieli kto jest kot. Dziś prymityw ma główny głos i opanował główny nurt i wydaje się, że tworzy standardy

zaloguj się by móc komentować

syringa @SilentiumUniversi 15 stycznia 2020 04:32
15 stycznia 2020 11:00

Tak, ja tez slyszlam ze przed laty swinie zzarly male dziecko .A nie dalej jak wczoraj opowiadal mi znajomy mieszkajacy na skraju Parku Narodowego ze do jego ogrodu przyszedl dzik i gdy probowal go wygnac zaatakowal go. Gdyby nie pomc -to nie wiadomo co by bylo, bo go poturbowal i musial jechac na pogotowie. Jego brat mysliwy chcial dzika zabic (warto przypomniec ze w Bawarii mysliwi dostaja dodatkowa premie 100e za zabicie dzika i stawiaja ploty na granicy z Polska(!) )-tak chronia swoje) , ale sasiadka "ekolozka" juz stala z komora w pogotowiu co by tu zrobic "selfie"

Porabani kompletnie ludzie - i idzie to jak lawina bo najpierw dlugo przygotowywano grunt przez "ekologie"

zaloguj się by móc komentować

bozenan @ewa-rembikowska 15 stycznia 2020 10:04
15 stycznia 2020 11:00

wejść na forum konferderszurii to jak wejść do kibla na dużej przerwie w gimnazjum, nie ma sensu

zaloguj się by móc komentować

syringa @Marcin-K 15 stycznia 2020 08:50
15 stycznia 2020 11:03

Sa prace na ten temat -chocby "Psychologia tlumu"

TLum, masa -to co innego niz pojedynczy czlowiek Ten potrafi byc racjonalny -tlum: niekoniecznie.

DObrze wiedzieli o tym bolszewicy a wczesniej przywodcy rewolucji francuskiej

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @Marcin-K 15 stycznia 2020 10:43
15 stycznia 2020 11:03

No to Pan nie wie, że w "małych" jak i w "dużych" grupach są te same mechanizmy, orientowanie się wszystkich na ustalenia grupy dominującej jest automatyczne, bo ma siłę. Jeśli w Pana kalkulacjach odpowiednie orientowanie się/ciążenie wszystkich na tzw wartości grupy dominującej nie zachodzi, to oznacza, że to nie jest grupa dominująca.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @syringa 15 stycznia 2020 11:03
15 stycznia 2020 11:08

Próbuję to wytłumaczyć Panu Brzozie, ale ciężko mi idzie.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Brzoza 15 stycznia 2020 11:03
15 stycznia 2020 11:10

No więc ja twierdzę, że w "dużej" grupie w tej chwili działa mechanizm tłumu polegający się na orientowaniu się na dominatorów którymi dziś jest pop i egoizm. Czy może nie mam racji? Zaczynam się trochę gubić w Pana argumentacji.

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @Marcin-K 15 stycznia 2020 11:10
15 stycznia 2020 11:31

Ciężko mi tłumaczyć Panu Marcinowi-K, ale trudno. Czy uważa Pan, że są inne główne mechanizmy w "małych" i "dużych" grupach, a jeśli nie, to dlaczego takie u Pana rozróżnianie. No chyba, że Pana zabodło zwrócenie uwagi i musiał Pan jakoś zaznaczyć wyższość. Wtedy dobrze, że nie posłużył się Pan linkami do prac naukowych dotyczących tłumów, czy choćby popularyzujących.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @bozenan 15 stycznia 2020 10:57
15 stycznia 2020 11:33

Podobnie na to patrzę. Pani ArGutowa zajmując się zawodowo leczeniem zastanawia się głośno "po jakiego grzyba" ludzie uczłowieczają faunę i florę a odczłowieczają siebie i innych dookoła. Tak odbieram te jej "trudny komunikacji z pacjentem". Swoją drogą lekarz teraz nie leczy a świadczy usługi. A jak świadczy usługi to ma klienta. 

Reinterpretacja znaczeń to nie tylko zmiana w słowach telefon, komputer, rodzic, mąż, żona, ... To głęboki i całościowy PROCES, którego odkręcenie będzie trwało przynajmniej 2 razy dłużej niż nakręcenie. Ciągle jesteśmy w fazie nakręcania.

 

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Brzoza 15 stycznia 2020 11:31
15 stycznia 2020 11:47

Nic mnie nie ubodło, ani nie zaznaczam żadnej wyższości. Tylko straciłem orientację co do kierunku w którym idzie nasza wymiana zdań. Tak - uważam że mechanizmy grupowe działają inaczej w klasie szkolnej i inaczej w społeczeństwie. Nie wydaje mi się zasadne tego w jakikolwiek sposób uzasadniać, bo wydaje mi się to zbyt naturalne.

zaloguj się by móc komentować

bozenan @ArGut 15 stycznia 2020 11:33
15 stycznia 2020 11:57

trochę nie w temacie, ale niekoniecznie. Już jakieś pięć albo więcej lat temu we Wrocławiu wisiały wszędzie reklamy prywatnej przychodni enel Med, która miala ustawione hasło reklamowe: "w każdym pacjencie widzimy człowieka." Może jestem przewrażliwiona, ale coś mi w tym hasle zgrzytało, bo jeśli oni chwalą się tym, że w ludziach widzą ludzi, to znaczy, ze może być inaczej, przynajmniej ja to tak czuję. To tak a propos służby zdrowia i swiadczenia usługi. 

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @Marcin-K 15 stycznia 2020 11:47
15 stycznia 2020 12:12

To dobrze. No to -

Argumentuje Pan - główne mechanizmy działające w "małych" i dużych" grupach są inne ponieważ w "duże" są kierowane przez pop/media? Te media same z siebie jako dodatkowy element u Pana, czy grupy dominujące z wspólnym ideolo zarządzają informacją poprzez większościowe udziały w dystrybucji i wytwarzaniu treści w mediach. Grupa dominująca w "dużych" grupach musi mieć więcej zabawek wspomagających, ale w "małych" i "dużych" grupach główne mechanizmy które w nich działają są takie same.

Jeśli są problemy z wiedzą, to napiszę bez skrótów, które wydają się oczywiste, aby Pan i Panu podobni gdzieś po drodze nie zboczyli - prawdziwie dominująca grupa ma siłę, a siła nie jest zła. Wygrać może każda grupa od całkowicie dobrych do całkowicie złych. Jeśli grupa dominująca nie nadaje tonu, to oznacza, że to nie jest grupa dominująca, nawet jeśli jej członkowie obwieszają się symbolami zwycięstwa, choćby intelektualnymi.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Brzoza 15 stycznia 2020 12:12
15 stycznia 2020 12:14

Jednak nie dyskutujmy dalej i nie trolujmy notki. Ja po prostu nie rozumiem o co Panu chodzi. Może Pan to uznać za brak wiedzy mojej i "mnie podobnych". Pozdrawiam.

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @bozenan 15 stycznia 2020 11:57
15 stycznia 2020 12:18

Chyba nie. Im/agenci reklamowej chyba chodziło o to, aby "ładnie" :) przekazać pacjentom po doświadczeniach w prl, że u nich będzie miła obsługa w informacji i lekarze abstrahując od wyników leczenia i przekazywanych na końcu rachunków - tez będą mili.

zaloguj się by móc komentować


Autobus117 @Marcin-K 15 stycznia 2020 11:08
15 stycznia 2020 12:25

"Próbuję to wytłumaczyć Panu Brzozie, ale ciężko mi idzie.  - Daremny trud

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Autobus117 15 stycznia 2020 12:25
15 stycznia 2020 12:27

Nie eskalujmy sprzeczek, bo i tak atmosfera wsród komentatorów na SN ostatnio nerwowa. Po prostu się nie dogadaliśmy. Bywa - nie ma co kruszyć kopii bezpotrzebnie.

zaloguj się by móc komentować

Autobus117 @Marcin-K 15 stycznia 2020 12:27
15 stycznia 2020 12:32

Ma Pan rację , przepraszam.

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @Autobus117 15 stycznia 2020 12:32
15 stycznia 2020 12:38

Idźcie do kąta i nie eskalujcie.

zaloguj się by móc komentować


ArGut @bozenan 15 stycznia 2020 11:57
15 stycznia 2020 12:52

To jest BARDZO w temacie ... Pani sobie zobaczy główną stronę internetową ENEL-MED-u. Ile razy znajdzie tam pani słowo PACJENT ?

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @ArGut 15 stycznia 2020 12:52
15 stycznia 2020 13:14

Nie mówi się już "pacjent". Ostatecznie można użyć słowa "chory", ale ostrożnie.

zaloguj się by móc komentować

syringa @bozenan 15 stycznia 2020 11:57
15 stycznia 2020 14:17

Ja tez to tak odbieram.

Pewnie tez jestem "przewrazliwiona:-)

zaloguj się by móc komentować

syringa @Autobus117 15 stycznia 2020 12:25
15 stycznia 2020 14:23

MOze ja sprobuje -po amatorsku bo nie jestem socjologiem

"Klasa szkolna" jest grupą stałą,   +- nie zmieniajacą sie

Ludzie sie znaja jak lyse konie, co racjonalizuje wybory. Oczywiscie sa przywodcy, czy liderzy, ale jest jasna sytuacja kto zacz i dlaczego i do czego jest zdolny.

Oczywiscie -mozna sie dac poniesc , albo "nie wypada" itp.

Natomiast "tlum " z zasady jest anonimowy rozproszony (co nie wyklucza ze niektore jednostki sie znaja)

Jesli wyskakuje przywodca (nie wiadomo skad) i ma dobrze rozmieszczonych wspolnikow  - moze WSZYSTKO

TO w skrocie, pobieznie.

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @syringa 15 stycznia 2020 14:23
15 stycznia 2020 15:22

Piszesz po amatorsku, to się nie wtrącaj.

zaloguj się by móc komentować

Autobus117 @syringa 15 stycznia 2020 14:23
15 stycznia 2020 15:25

Dla mnie temat był zamknięty, ale jeśli tak to świetnie wyprowadzony wykład o róznicach miedzy małą grupą a dużą ale czy Brzoza to ogarnie? On powtarza całe akapity aby je jakoś zrozumieć a może i zapamiętać. Przypomina mi ludzi którzy czytają poruszając ustami.

zaloguj się by móc komentować

syringa @Autobus117 15 stycznia 2020 15:25
15 stycznia 2020 16:19

NIe ogarnie  -ma Pan dowod powyzej

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @bozenan
15 stycznia 2020 19:01

Chyba telepatia :) , a tak na poważnie to ja też niedawno zauważyłem eskalację tego "zjawiska" które Pani opisała i zacząłem się zastanawiać, czy nie jestem po prostu przewrażliwiony.

zaloguj się by móc komentować

bozenan @Kuldahrus 15 stycznia 2020 19:01
16 stycznia 2020 10:50

może jesteśmy przewrazliwieni, ale nawet gdyby, to co? Wydaje mi się, że teraz nastały czasy pozbawione wstydu, tzn nikt się nie wstydzi tego, że ma jakieś braki, nie wstydzi się zabierać głos, bez względu na to czy ma coś do powiedzenia, czy nie, nie wstydzi się obrazić kogoś, nie wstydzi się nawet gdy wytknie mu się oczywiste głupoty. W tym wszystkim ten ekologizm i ta fałszywa miłosć do zwierząt - piszę fałszywa, bo nie wierzę, że ludzie, którzy śmieją się z nieszczęscia drugiego człowieka a krzyczą, że kochają zwietrzęta, w chwili próby nadstawili by za te zwierzęta karku - nie wierzę w to i już. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @bozenan 15 stycznia 2020 11:57
16 stycznia 2020 15:22

taka zagrywka na podświadome samodopowiedzenie, że  wszelkie inne firmy (konkurencja!) widzą i gorzej i mniej.

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @bozenan 16 stycznia 2020 10:50
16 stycznia 2020 18:36

Skoro jest więcej osób które to widzą i którym to przeszkadza to wiem, że napewno nie jesteśmy przewrażliwieni.

Tak, brak wstydu, brak hamulców. Tak jakby patologia stała się jednym ze sposobów na życie.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować